LEKTORSKÉ ÚVODY

vždy 30 minut před začátkem operního představení,

Leoš Janáček – Osud

26. 11. a 27. 11. 2021, v 16:30 h – přednášející: Patricie Částková

Bohuslav Martinů – Řecké pašije

7. 11. a 19. 11. 2021, v 18:30 h – přednášející: Patricie Částková

Již proběhlý doprovodný program:

__________________

LEOŠ JANÁČEK: DŘEVO PROMLUVILO

(Ej lásko, lásko, ty nejsi stálá…)

Janáček Brno 2020

29. 9. 2020, 17 h, divadlo Reduta

Konzervatoř Brno

Tři příběhy o lásce, životě a smrti vybrané z díla Leoše Janáčka.

Dirigent/hudební nastudování: Tomáš Krejčí

Choreografie: Ladislava Košíková

Režie a dramaturgie: Hana Mikolášková

Tři mládenci (hudci) putují světem a nachází své životní lásky. Bohužel jak už to v lidových baladách bývá, jejich láskám není zrovna přáno. Sedlák z bohaté rodiny si vyhlédne chudou dívčinu, ale rodiče jejich lásce nepřejí, tak mládenec odejde hledat zapomnění na vojnu. Myslivec „uloví“ mladou a krásnou ženu, ale jeho vlastní žárlivost ho dožene ke strašlivému činu. A krásná cikánka, která se provdá za zbojníka, nesnese samotu a stesk a zastřelí milého, aby spal věčně vedle ní.

Inspirovali jsme se Janáčkovou moravskou lidovou poezií v písních, ale zazní i úryvky z rozsáhlejších kompozicí jako je například Zápisník zmizelého.

Vášeň a krutá moudrost skrytá v moravských baladách zazní v doprovodu klavíru a houslí v podání Operního studia Konzervatoře Brno.

PIETNÍ AKT U HROBU LEOŠE JANÁČKA

Proběhne bez účasti Český akademický sbor, 11. 10. 2020, 13 h, Ústřední hřbitov Brno

VÝSTAVY MORAVSKÉHO ZEMSKÉHO MUZEA

Budou realizovány tematické výstavy k festivalu ve foyer Janáčkova divadla a v Památníku Leoše Janáčka:

Výstava k opeře Osud (foyer Janáčkova divadla), 28. 9. – 16. 10. 2020

Otevření nové expozice Památníku Leoše Janáčka

DEN S JANÁČKEM – 12. 10. 2020

Festival může být mnohem víc než jen návštěva operních představení a koncertů. Vydejte se Brnem po stopách Leoše Janáčka a poznejte místa, kde tvořil a která ho inspirovala. Nahlédněte do divadelního zákulisí a zažijte operní dům z pohledu, který se vám běžně nenabízí. Prostě zažijte jeden den s Janáčkem!

V Janáčkových stopách Brnem – Zrušeno !!!

A začínáme hned ráno, kdy je připravena procházka po místech, kde Janáček žil a pracoval, prožíval své úspěchy nebo se potkával s přáteli. Součástí procházky s průvodcem budou mimořádně i prohlídky interiéru baziliky Nanebevzetí Panny Marie na Starém Brně, Památníku Leoše Janáčka a Mahenova divadla. Trasa: Mendlovo náměstí – Zelný trh – Česká – Solniční – Žerotínovo náměstí – Smetanova – Malinovského náměstí. Délka cca 3 hodiny, sraz před bazilikou Nanebevzetí Panny Marie na Starém Brně.

Kdo bude chtít vyrazit na procházku po Brně samostatně, nepřijde ani o možnost navštívit Památník Leoše Janáčka, vychutnat si atmosféru Mistrovy pracovny a prohlédnout si novou expozici, protože v pondělí 12. 10. bude mimořádně otevřeno 9 –17 h.

Po procházce je samozřejmě třeba se občerstvit. Na čem si pochutnával nejhranější český operní skladatel? Během festivalu nabídnou některé brněnské kavárny a cukrárny dezert dle receptu Janáčkovy hospodyně. Sledujte náš web, facebook či www.leosjanacek.eu/marina-kucharka.

Otevřený dům s Janáčkem ZRUŠENO !!!

V rámci Otevřeného domu s Janáčkem je pro ně připravena netradiční prohlídka divadla s programem a hudbou Leoše Janáčka, na kterém se budou podílet nejen členové operního souboru, ale i studenti Konzervatoře Brno.

Začátky jsou v 14.00, 14.30, 15.00 (anglicky) a v 15.30 – délka trvání cca 60 min. Vstupenky na zde.

Krok za oponu s Janáčkovou operou Osud

Program celého dne vyvrcholí oblíbeným pořadem Krok za oponu, který je věnován Janáčkově opeře Osud. Chcete vědět, jak Janáček přišel k námětu Osudu a proč se 1. dějství odehrává právě v Luhačovicích? Kdo byla Kamila Urválková či jakou roli hrají v opeře rudé růže? Pak s námi udělejte krok za oponu a vydejte se na interaktivní, dobrodružnou, a hlavně zábavnou cestu do nitra operní inscenace se sólisty, sborem a orchestrem Janáčkovy opery NdB. Průvodcem vám bude náš šéfdirigent Marko Ivanović. Vstupenky zde.

BRNO ŽIJE JANÁČKEM

Po stopách velkého skladatele a brněnského kulturního života se můžete vydat i další festivalové dny. Nejlepší je začít na webu věnovaném Janáčkovi a jeho dílu. Najdete zde řadu zajímavostí, ale třeba i přehled brněnských institucí spojených s Janáčkem. Stačí zadat www.leosjanacek.eu. Teorii je dobré propojit s praxí, a tak vyrazte před představením nebo koncertem na procházku. TIC BRNO připravilo stezku mapující brněnské lokality a budovy, ve kterých Janáček žil a pracoval. Trasa dlouhá přibližně 5,6 km vám umožní spojit si Janáčkova díla s místy, která je inspirovala a kde tato díla vznikala nebo zazněla. Více informací naleznete na www.leosjanacek.eu/stezka/

Určitě navštivte Památník Leoše Janáčka – malý domek na Smetanově 14 v zahradě bývalé varhanické školy, do kterého se Janáček s manželkou Zdeňkou a hospodyní Marií Stejskalovou nastěhoval v roce 1910 a strávil zde posledních osmnáct let života. Domeček se tak stal místem vzniku všech Janáčkových vrcholných děl. Odborné veřejnosti je přístupná badatelna Oddělení dějin hudby Moravského zemského muzea v budově bývalé Janáčkovy varhanické školy, jehož součástí je i Archiv Leoše Janáčka, zapsaný v Paměti světa UNESCO. Zde jsou mimo jiné uloženy rukopisy všech Janáčkových skladeb a libret. Více informací na www.mzm.cz/pamatnik-leose-janacka/

Augustiniánský klášter na Starém Brně je spojen s Janáčkovým mládím a naleznete zde hned dvě výstavy věnované skladateli. Výstava Janáček v Brně ve vstupní chodbě Opatství Staré Brno Řádu sv. Augustina na Mendlově náměstí je přístupná ve všední dny od 7.00 do 18.30. Leoš Janáček a hudba u brněnských augustiniánů – to je expozice v prostorách Muzea starobrněnského opatství, která představí historii provozování hudby v brněnském augustiniánském klášteře a hudební skladatele s ním spojené, především Pavla Křížkovského a Leoše Janáčka. Za Janáčkem můžete vyrazit i na jednodenní výlet do jeho rodných Hukvald nebo do jeho oblíbených lázní Luhačovice. Výlet lze objednat včetně dopravy a průvodce u společnosti Brno Day Trips.

V Brně samozřejmě nesmíte vynechat ani světoznámé funkcionalistické památky jako vilu Tugendhat. Zde, stejně jako ve vile Löw-Beer, se konají i festivalové koncerty. Brno však svým návštěvníkům nabízí ještě mnohem více. Ucelenou a přehlednou nabídku najdete na oficiálním turistickém portálu města www.gotobrno.cz. Vše vám usnadní BRNOPAS – turistická karta nabízející cenově zvýhodněné vstupy do turistických atraktivit, jejíž součástí je také jízdenka na MHD v Brně.

POSLOUCHÁM JANÁČKA

Během festivalu Janáček Brno 2020 potkáte na 16 místech v centru Brna Leoše Janáčka se psem Čiperou. Naskenujte QR kód na Mistrově obleku a poslechněte si hudební ukázku.

Více na: https://www.leosjanacek.eu/posloucham-janacka/

• Nám. Svobody – Běhounská: smyčcový kvartet č. 2 Listy důvěrné – 1. věta

• Husova (u cesty na Špilberk): kantáta Glagolská mše – Intrada

• Česká – Joštova: sborová skladba Říkadla – Frantíku, Frantíku

• Dominikánské nám. – Panská: opera Osud – Ty zlaté naše sluníčko

• Jánská – Minoritská: klavírní cyklus Po zarostlém chodníčku – Sýček neodletěl

• Orlí – Masarykova: opera Její pastorkyňa – Všeci za ženija

• Kobližná – Sukova: opera Věc Makropulos – předehra

• Komenského nám. – Joštova: klavírní skladba 1. X. 1905 – Předtucha

• Malinovského nám.: opera Příhody lišky Bystroušky – Kdybyste věděli, co já viděla

• Masarykova – Kapucínské nám.: kantáta Amarus – Epilog

• Masarykova – Hlavní nádraží: orchestrální skladba Lašské tance – Pilky

• Mendlovo nám.: dechový sextet Mládí – 3. věta

• Moravské nám.- Běhounská: orchestrální skladba Sinfonietta – 1. věta

• Radnická – Zelný trh: orchestrální skladba Taras Bulba – 3. věta

• Radnická – Panská: opera Káťa Kabanová – Proměna – Nikoho tu není

Janáček Brno 2020
Janáček Brno 2020

INOVACE MARKETINGOVÉ KAMPANĚ MEZINÁRODNÍHO FESTIVALU JANÁČEK BRNO 2014 číslo projektu: CZ.1.11/2.2.00/38.01605 Národní divadlo Brno realizovalo v termínu 5. 8. 2014 – 28. 2. 2015 projekt INOVACE MARKETINGOVÉ KAMPANĚ MEZINÁRODNÍHO FESTIVALU JANÁČEK BRNO 2014 s podporou Regionálního operačního programu Jihovýchod. Tento projekt byl spolufinancován z Evropské unie. Projekt vytvořil platformu, na které stavěla další marketingová kampaň festivalu Janáček Brno 2016.